ALTSEAN-BURMA
Alternative Asean Network on Burma
campaigns, advocacy and capacity-building for human rights
Home
Research
Multimedia
Links
About Us
PARLIAMENT WATCH > NATIONAL ASSEMBLY > MPs
 
Latest update: 12 January 2015
 
 
AMRDP
 
# Name Constituency Division/State
1. Min Myo Tint Lwin Kawkareik 2 (10) Karen State
2. Kyaw Thein Chaungzon (4) Mon State
3. Naing Tun Ohn Thanbyuzayat (5) Mon State
4. Banya Aung Moe Ye (7) Mon State
 
ANP
 
# Name Constituency Division/State
1. Aye Maung Akyab (1) Arakan State
2. Kyaw Kyaw Mrauk U (2) Arakan State
3. Khin Maung aka Aung Kyaw Oo Kyauktaw (3) Arakan State
4. Maung Sa Pru Minbya (4) Arakan State
5. Kyaw Tun Aung Pauktaw, Myebon (5) Arakan State
6. Khin Maung Latt Rathidaung, Ponnagyun (6) Arakan State
7. Ohn Tin Kyaukpyu, Manaung (10) Arakan State
 
CNP
 
# Name Constituency Division/State
1. Paul Htan Htai Thantlang (3) Chin State
2. Steven Thar Beik Haka (4) Chin State
 
CPP
 
# Name Constituency Division/State
1. Paw Shan Lwin Matupi (9) Chin State
2. Whae Yein Paletwa 1 (11) Chin State
3. Kyun Kann Falam 1 (1) Chin State
4. Zone Hlal Htan Falam 2 (2) Chin State
 
Independent
 
# Name Constituency Division/State
1. Za Khon Tein Ring Chipwi, Tsawlaw, Injangyang (4) Kachin State
 
KPP
 
# Name Constituency Division/State
1. Taw Pale Thandaung (7) Karen State
 
KSDDP
 
# Name Constituency Division/State
1. Aung Tin Myint Kyainnseikyi 2 (12) Karen State
 
Military-appointed
 
# Name Rank Branch
1. Than Htaik Colonel Tatmadaw
2. Min Thu Lieutenant Colonel Tatmadaw
3. Phyo Wai Tint Major Tatmadaw
4. Aung Ko Min Major Tatmadaw
5. Aung Thet Myint Major Tatmadaw
6. Myo Min Thant Lieutenant Colonel Tatmadaw
7. Kyaw Oo Lwin Brigadier General Tatmadaw
8. Toe Min Tun Major Tatmadaw
9. Aung Myint Han Major Tatmadaw
10. Kyaw Thet Oo Major Tatmadaw
11. Win Lwin Oo Colonel Tatmadaw
12. Ye Wint Soe Major Tatmadaw
13. Aung San San Chit Brigadier General Tatmadaw
14. Zawana Major Tatmadaw
15. Tint Lwin Aye Major Tatmadaw
16. Zaw Lin Aung Major Tatmadaw
17. Win Thein Major Tatmadaw
18. Myint Win Lieutenant Colonel Tatmadaw
19. Thet Win Major Tatmadaw
20. Kyaw Myat Soe Major Tatmadaw
21. Thein Lwin Htay Major Tatmadaw
22. Tin Aung Moe Major Tatmadaw
23. Ye Min Htway Major Tatmadaw
24. Kyaw Naing Htay Major Tatmadaw
25. Win Myint Tun Major Tatmadaw
26. Aung Kyaw Zaw Major Tatmadaw
27. Kyaw Nu Maw Major Tatmadaw
28. Aung Naing Oo Major Tatmadaw
29. Nay Myo Kyaw Major Tatmadaw
30. Tin Maung Win Major Tatmadaw
31. Myo Maung Thein Major Tatmadaw
32. Myo Tun Aung Major Tatmadaw
33. Nay Aung Oo Major Tatmadaw
34. Than Htike Major Tatmadaw
35. Maung Maung Major Tatmadaw
36. Than Tun Myint Major Tatmadaw
37. Khin Maung Aye Colonel Tatmadaw
38. Khin Soe Colonel Tatmadaw
39. Aung Khin Zaw Colonel Tatmadaw
40. Aung Kyaw Colonel Tatmadaw
41. Thet Tun Aung Colonel Tatmadaw
42. Hla Win Aung Colonel Tatmadaw
43. Thein Lwin Lieutenant Colonel Tatmadaw
44. Maung Maung Nyein Major Tatmadaw
45. Than Zaw Tun Major Tatmadaw
46. Zaw Moe Lieutenant Colonel Tatmadaw
47. Soe Moe Major Tatmadaw
48. Thein Bo Bo Htwe Major Tatmadaw
49. Kyaw San Oo Lieutenant Colonel Tatmadaw
50. Ye Naing Oo Lieutenant Colonel Tatmadaw
51. Hlaing Win Lieutenant Colonel Tatmadaw
52. Win Naing Major Tatmadaw
53. Ko Ko Lieutenant Commander Navy
54. Soe Lin Lieutenant Colonel Air Force
55. Aung Phyo Kyaw Lieutenant Commander Navy
56. Aung Naing Oo Major Air Force
 
NDF
 
# Name Constituency Division/State
1. Khin Waing Kyi North Dagon, East Dagon, North Okkalapa (1) Rangoon Division
2. Tin Shwe Kamayut, Hlaing, Kyimyindine, Latha, Lanmadaw, Ahlone, Seikkan (6) Rangoon Division
 
NLD
 
# Name Constituency Division/State
1. Thein Swe Pyapon, Dedaye (10) Irrawaddy Division
2. Aung Kyi Nyunt Taungdwingyi (4) Magwe Division
3. Min Oo Oktwin, Htantabin (7) Pegu Division
4. Myint Naing Kantbalu, Kyunhla, Ye U, Taze (3) Sagaing Division
5. Myat Nyana Soe* Tamwe, Mingala Taungnyunt, Dawpon, Pazundaung, Botataung (4) Rangoon Division
*Originally elected as NDF MP
 
NNDP
 
# Name Constituency Division/State
1. Phone Myint Aung* South Okkalapa, Yankin, Thingangyun (3) Rangoon Division
*Originally elected as NDF MP
 
NUP
 
# Name Constituency Division/State
1. Gam Hsai Waingmaw (2) Kachin State
2. Brangshaung Tanai (3) Kachin State
3. J Yaw Wu Putao, Sumprabum, Nogmung, Machanbaw, Kawnglanghpu (12) Kachin State
4. Thaung Pe Thaton 1 (8) Mon State
5. Maung Maung Gyi Mawlaik, Paungbyin (10) Sagaing Division
 
PNO
 
# Name Constituency Division/State
1. Nay Win Tun Hopong, Hsihsang, Pinlaung (9) Shan State
 
PSDP
 
# Name Constituency Division/State
1. Aung Kyaw Naing aka Shar Bu Phaw Hpa-an 1 (1) Karen State
2. Nyein Thin Hlaingbwe 1 (3) Karen State
3. Than Tun Hlaingbwe 2 (4) Karen State
 
SNDP
 
# Name Constituency Division/State
1. Thant Zin Kyaukme, Hsipaw, Namtu, Nawnghkio, Mongmit, Mabein (4) Shan State
2. Kyaw Zaw Than Loilem, Nansang, Kunhing, Laikha, Kyethi, Mongkeung, Monghsu, Langkho, Mong Nai, Mongpan, Maukme (2) Shan State
3. San Min Lashio, Tangyan, Mongyai, Hsenwi, Kunlong (3) Shan State
4. Mya Maung Momauk (10) Kachin State
 
TNP
 
# Name Constituency Division/State
1. Tun Kyaw Namhsan, Mantong (10) Shan State
 
UDPKS
 
# Name Constituency Division/State
1. Khat Htein Nan Myitkyina (1) Kachin State
 
USDP
 
# Name Constituency Division/State
1. Zar Yerd Romam aka Htay Win Maungdaw 1 (7) Arakan State
2. Maung Thar Khin Maungdaw 2 (8) Arakan State
3. Maung Aye Tun Buthidaung (9) Arakan State
4. Nyo Tun Rambree, Ann (11) Arakan State
5. Myint Hlaing Sandoway, Taunggoat. Gwa (12) Arakan State
6. Har Shein Bwe Mindat (8) Chin State
7. Manar Nai Kanpetlet (10) Chin State
8. Kwe Yan Paletwa 2 (12) Chin State
9. Kham Swin Mon Tiddim 1 (5) Chin State
10. Son Doke Kyint Tiddim 2 (6) Chin State
11. Nain Khinn Paung Tonzang (7) Chin State
12. Soe Han Lin Bassein, Ngapudaw (1) Irrawaddy Division
13. Soe Win Kangyidaunk, Thabaung, Kyaungon (2) Irrawaddy Division
14. Nyan Lin Kyonpyaw, Yekyi (3) Irrawaddy Division
15. Nyunt Hlaing Hinthada, Zalun (4) Irrawaddy Division
16. Htay Win Lamyethna, Ingapu (5) Irrawaddy Division
17. Khin Maung Yi Myanaung, Kyangin (6) Irrawaddy Division
18. Htay Naing Myaungmya, Einme, Wakema (7) Irrawaddy Division
19. Thet Lin Maubin, Nyaungdon (8) Irrawaddy Division
20. Win Thein Pantanaw, Danubyu (9) Irrawaddy Division
21. Maung Maung Aye Bogale, Kyaiklat (11) Irrawaddy Division
22. Hlaing Oo Labutta, Mawlamyinegyun (12) Irrawaddy Division
23. Tin Aung Mohnyin 1 (5) Kachin State
24. Pe Thaung Mohnyin 2 (6) Kachin State
25. San Pyae Mogaung (7) Kachin State
26. Mya Ohn Hpakant (8) Kachin State
27. Tun Lwin Bhamo (9) Kachin State
28. San Tun Mansi, Shwegu (11) Kachin State
29. Aye Myaing Myawaddy (8) Karen State
30. Mya Win Kyainnseikyi 1 (11) Karen State
31. Kan Nyunt Hpa-an 2 (2) Karen State
32. Tun Mya Aung Papun 1 (5) Karen State
33. Nan Ni Ni Aye Papun 2 (6) Karen State
34. Aung Myint Thein Kawkareik 1 (9) Karen State
35. P Maung Soe Loikaw 1 (1) Karenni State
36. Kyaw Din aka Htay Yei Loikaw 2 (2) Karenni State
37. Bo Yei Dimawso 1 (3) Karenni State
38. Naw Marian Dimawso 2 (4) Karenni State
39. Hsan Yei Pruso 1 (5) Karenni State
40, Hsa Yei Pruso 2 (6) Karenni State
41. Htay Yei Shadaw 1 (7) Karenni State
42. Po Yei Aung Thein Shadaw 2 (8) Karenni State
43. Kaw Yai Bawlakhe (9) Karenni State
44. Tha Sein Pasawng 1 (10) Karenni State
45. Hla Maung Pasawng 2 (11) Karenni State
46. Hnin Wai Mese (12) Karenni State
47. Kyi Tun Magwe (1) Magwe Division
48. Aung Nyein Chauk, Yenanchaung (2) Magwe Division
49. Hla Thein Natmauk, Myothit (3) Magwe Division
50. Kyaw Thu Oo Minbu, Pwintphyu (5) Magwe Division
51. Soe Myint Salin, Sidoktaya, Ngape (6) Magwe Division
52. Than Swe Thayet, Kamma, Mindon, Minhla (7) Magwe Division
53. Tin Win Allen, Sinbaungwe (8) Magwe Division
54. Thaw Zin Oo Pakokku, Seikphyu (9) Magwe Division
55. Aung Than Yesagyo (10) Magwe Division
56. Aung Tun Myaing, Pauk (11) Magwe Division
57. Hla Swe Gangaw, Tilin, Saw (12) Magwe Division
58. Hmat Gyi Pyinmana, Lewe (9) Mandalay Division
59. Khin Maung Htay Zeyathiri, Pobbhathiri, Ottharathiri, Zabuthiri, Dekkhinathiri, Tatkon (10) Mandalay Division
60. Soe Tun Soe Tun Aung Mye Thazan, Chan Aye Thazan, Patheingyi (1) Mandalay Division
61. Win Maung Mahar Aung Myay, Chan Mya Thazi, Pyigyidagon, Amarapura
(2)
Mandalay Division
62. Zaw Myint Pe Myingyan, Natogyi, Ngazun (5) Mandalay Division
63. Myo Myint Thaungtha, Kyaukpadaung (6) Mandalay Division
64. Aye Nyaung U (7) Mandalay Division
65. Khin Aung Myint Yamethin, Pyawbwe (8) Mandalay Division
66. Soe Aung Meikhtila, Mahlaing (11) Mandalay Division
67. Htay Maung Tharzi, Wundwin (12) Mandalay Division
68. Tin Maung Win Maymyo, Maddaya, Mogok, Singu, Thabeikkyin (3) Mandalay Division
69. Win Maung Kyaukse, Myittha, Sintgaing, Tada U (4) Mandalay Division
70. Yi Yi Myint Moulmein 1 (1) Mon State
71. Soe Win Moulmein 2 (2) Mon State
72. Hla Thein Mudon (6) Mon State
73. Saw Ohn Thaton 2 (9) Mon State
74. Zaw Win Paung (10) Mon State
75. Nyi Nyi Tun Bilin (12) Mon State
76. Min Lun Aung Kyaikmaraw (3) Mon State
77. Nyi Nyi Tun Kyaikto (11) Mon State
78. Maw Tun Pegu (1) Pegu Division
79. Po Zaw Thanatbin, Kawa (2) Pegu Division
80. Tin Myint Waw, Daik U, Shwegyin (3) Pegu Division
81. Ye Myint Nyaunglebin, Kyauktaga (4) Pegu Division
82. Win Naing Shein Taungoo, Yedashe (5) Pegu Division
83. Thet Naing Oo Kyaukkyi, Phyu (6) Pegu Division
84. Khin Maung Lay Prome, Pauk Kaung, Padaung (8) Pegu Division
85. Mya Oo Paungde, Thegon, Shwedaung (9) Pegu Division
86. Myint Tun Tharawaddy, Letpadan (10) Pegu Division
87. Aung Cho Oo Minhla, Okpho, Mon (11) Pegu Division
88. Tun Zaw aka Ko Pauk Zeegone, Nattalin, Gyobingauk (12) Pegu Division
89. Nyunt Tin South Dagon, Dagon Seikkan, Thaketa (2) Rangoon Division
90. Win Naung Mayangone, Bahan, Dagon, Sanchaung, Pabedan, Kyauktada (5) Rangoon Division
91. Mya Nyein Kayan, Thonegwa, Coco Island (7) Rangoon Division
92. Myint Kyi Thanlyin, Kyauktan, Dala, Seikgyikanaungto (8) Rangoon Division
93. Khin Shwe Twante, Kawmoo, Kungyangon (9) Rangoon Division
94. Nu Insein, Mingaladon (10) Rangoon Division
95. Tin Yu Shwepyithar, Hlaing Tharyar, Htantabin (11) Rangoon Division
96. Swe Aung Taikgyi, Hmawby, Hlegu (12) Rangoon Division
97. Win Tint Sagaing, Myinmu, Myaung (1) Sagaing Division
98. Win Myint Aung Lay Shi, Monywa, Butalin, Ayadaw (4) Sagaing Division
99. Kan Nyunt Chaung U, Salingyi, Yinmabin, Pale, Kani (5) Sagaing Division
100. Tun Myint Katha, Tigyaing, Indaw (6) Sagaing Division
101. Tin Mya Banmauk, Kawlin, Wuntho, Pinlebu, Tamu (7) Sagaing Division
102. Thein Hlaing Kale, Kalewa, Mingin (8) Sagaing Division
103. Thein Win Tamu (09) Sagaing Division
104. Aung Chit Lwin Khamti, Homalin (11) Sagaing Division
105. Myat Ko Lay Shi, Lahe, Nanyun (12) Sagaing Division
106. Win Maung Muse, Namkham, Kutkai (5) Shan State
107. Hsai Kyauk Sam Kengtung, Mongkhet, Mongyang, Mongla (6) Shan State
108. Wilson Moe Tachileik, Monghsat, Mong Pieng, Mongton, Monghpyak, Mongyawng (7) Shan State
109. Nyan Lin Taunggyi, Nyaungshwe, Lawksawk, Kalaw, Pekon (1) Shan State
110. Shu Maung Ywangan, Pindaya (8) Shan State
111. Hlyu Kwe Shi Konkyan, Laogai (11) Shan State
112. Kyar Maung aka Maung Kyar Kyunsu (8) Tenasserim Division
113. Than Myint Tenasserim (10) Tenasserim Division
114. Soe Thet Tavoy 1 (1) Tenasserim Division
115. Than Swe Tavoy 2 (2) Tenasserim Division
116. Tin Maung Myint Launglon (3) Tenasserim Division
117. Aung Win Thayetchaung (4) Tenasserim Division
118. Maung Sein Yebyu (5) Tenasserim Division
119. Tin Shan Mergui 1 (6) Tenasserim Division
120. Moe Myint Mergui 2 (7) Tenasserim Division
121. Hla Soe Palaw (9) Tenasserim Division
122. Hla Aye Kawthaung (11) Tenasserim Division
123. Toe Win Bokpyin (12) Tenasserim Division
 
WDP
 
# Name Constituency Division/State
1. Paung Nap Hopang, Mongmao, Pangwaun, Namphan, Matman, Panghsang (12) Shan State
 
Parliament Watch Home
 
Related topics:
Overview
1st Session
2nd Session
3rd Session
4th Session
5th Session
6th Session
7th Session
12th Session
Bills
Committees
 
See also:
Acronyms